jak-rozwijac-wyobraznie-u-dziecka

Rozwijanie wyobraźni dziecka jest ważne nie tylko w pierwszych latach życia. To również zadanie dla rodziców i nauczycieli uczniów w wieku szkolnym. Sprawdź, jak na co dzień w prosty sposób pobudzać wyobraźnię dziecka! Nasze wskazówki możesz wprowadzić już dzisiaj.

Dlaczego rozwój wyobraźni dziecka jest tak ważny?

Rozwinięta wyobraźnia zazwyczaj kojarzona jest z umiejętnością tworzenia nowych i ciekawych historii. Jednak rozwinięta wyobraźnia wspiera również inne umiejętności i zdolności dziecka:

  • ułatwia przyswajanie wiedzy z różnych dziedzin,
  • rozwija kreatywność i umiejętność tworzenia nowych rzeczy,
  • wspiera umiejętności społeczne i empatię w stosunku do ludzi i zwierząt,
  • uczy krytycznego myślenia,
  • pozwala konstruktywnie rozwiązywać pojawiające się problemy.

Rozwijanie wyobraźni dziecka jest istotne na każdym etapie życia. Jednak w wieku wczesnoszkolnym jest to szczególnie ważne, gdyż dzieci w tym wieku muszą nauczyć się nowych umiejętności: funkcjonowania w społeczeństwie, przyjmowania sukcesów i porażek, prezentowania swoich talentów oraz radzenia sobie z nowymi często stresującymi sytuacjami w szkole.

Jak ważne jest rozwijanie wyobraźni, ilustrują wnioski z jednego z testów na kreatywność przeprowadzonego w grupie dzieci w wieku 4-5 lat. Na jego podstawie stwierdzono, że aż 98% ankietowanych ma bardzo wysoki poziom kreatywności. Badanie powtórzono za 5 lat i okazało się, że wśród 10-latków tylko 30% zachowało ten sam poziom kreatywności. Badanie to wyraźnie pokazuje, że myślenie twórcze jest umiejętnością wrodzoną, jeśli jednak jej nie rozwijamy, szybko zanika[1].

Sprawdź również: Do kiedy czytać dziecku?

Wyobraźnia dziecka – jak najlepiej ją rozwijać?

Odpowiedzi na to pytanie może być kilka. Jednak jedną z najprostszych i dostępnych dla każdego dziecka metod jest samodzielne czytanie. Czytanie zmusza dziecko do analizowania tekstu, rozumienia ciągów przyczynowo-skutkowych, zadawania pytań. Samodzielne zanurzanie się w lekturze uczy rozróżniania i nazywania emocji. Poszerzanie słownictwa za pomocą obcowania z literaturą bezpośrednio wpływa na rozwój wyobraźni dziecka.

Dlatego zachęcaj swoje dziecko do tej aktywności oraz pokaż, że Ty również na co dzień sięgasz po książki. Nie zastępuj lektury filmem, bo w trakcie seansu wyobraźnia dziecka nie pracuje tak intensywnie, jak podczas czytania.

Co zatem możesz zrobić, by zachęcić dziecko do czytania, które jest przecież większym wyzwaniem niż obejrzenie filmu? Wybierz wciągające historie ze szczyptą magii i baśniowymi bohaterami. Świetną lekturą w tym klimacie dla dzieci w wieku 9-11 lat jest nowa książka wydawnictwa HarperCollins „Wierzbowa 13”.

wierzbowa 13 książka dla dzieci

W pozornie typowym współczesnym bloku przy tytułowej ulicy Wierzbowej mieszkają nie tylko ludzie, ale też magiczne stwory znane z mitologii słowiańskiej. Skąd się tu wzięły? Jak ich obecność wpływa na szarą codzienność mieszkańców? Dlaczego niektórzy bohaterowie książki chcieliby się ich pozbyć? Tego Twoje dziecko dowie się z lektury.

Książkę docenią miłośnicy fantasy i pełnych magii opowieści. Autorkami „Wierzbowej 13” są Danuta Wawiłow i Natalia Usenko, autorki  wielu znanych, lubianych przez dzieci wierszy i opowiadań.

Pomysł na dodatkową aktywność: Magiczni bohaterowie „Wierzbowej 13” opowiadają mieszkańcom bajki zawierające motywy z popularnych baśni. Zabawcie się w detektywów i odnajdźcie ich tytuły, zapiszcie, a następnie sprawdźcie, czy zostały zekranizowane. Wybrane seanse zaplanujcie na długie jesienne i zimowe wieczory. Oglądanie ekranizacji książek i tekstów literackich też ma zalety – pod warunkiem, że nie zdominuje dziecięcych aktywności!

Przeczytaj także: Czy warto czytać dzieciom na głos? Poznaj zalety głośnego czytania!

Młody czytelnik w wieku 9-11 lat chętnie sięga też po opowieści, w których znajdzie bohaterów, z którymi może się utożsamić. Dobrym przykładem tego typu lektury jest kolejna nowość wydawnictwa HarperCollins – „Zapiski szczęściarza”. Główny bohater powieści to Włodzio – jedenastolatek, który często wpada w kłopoty i choć chciałby być inny i nie sprawiać mamie problemów, nie potrafi. Jednak i do niego pewnego dnia uśmiecha się szczęście. Czy jego życie zmieni się na dobre? Zachęć dziecko do przeczytania tej pozycji!

zapiski szczęściarza czytam bo lubię

Książka ta może być też pretekstem do dyskusji o aktualnej sytuacji dziecka: jego sukcesach, porażkach, marzeniach, zainteresowaniach, relacjach z kolegami. Jak podkreślają pedagodzy, takie rozmowy są bardzo ważne szczególnie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Pomysł na dodatkową aktywność: Nie tylko czytanie, ale i pisanie rozwija wyobraźnię. Zachęć dziecko do prowadzenia zapisków np. „Dziennika wdzięczności”, w którym zapisywać będzie 3 rzeczy, za które jest wdzięczne danego dnia.

Jak rozwijać wyobraźnię dziecka w wieku 9-11 lat? Dodatkowe pomysły

Na rozwój wyobraźni dziecka wpływa samodzielna lektura, głośne rodzinne czytanie oraz pisanie. Czy są jednak inne elementy, które mają znaczenie? Postaraj się zapewnić swojemu dziecku:

  • zabawy na świeżym powietrzu,
  • możliwość nudzenia się i zwykłego bujania w obłokach,
  • dostęp do różnorodnych nowych przeżyć i aktywności,
  • wolność wyboru,
  • gry planszowe pobudzające wyobraźnię.

Pamiętaj jednocześnie, że zbyt duża liczba rozrywek i przeładowany plan dnia ograniczają dziecięcą wyobraźnię. Negatywnie wpływają na jej rozwój również utrata pewności siebie, brak wspierającego otoczenia, krytyka, zbyt surowe zasady panujące w domu i placówkach.

Rozwijanie wyobraźni dziecka to bardzo wdzięczne zadanie. Wystarczą dobre lektury, rozmowy oraz wspierająca atmosfera w domu i w szkole. Spróbuj już dziś wdrożyć wyżej zaproponowane przez nas pomysły!


[1] Źródło: https://ideapod.com/born-creative-geniuses-education-system-dumbs-us-according-nasa-scientists/