Choć często słyszysz, że czytelnictwo w Polsce jest na niepokojąco niskim poziomie, Twoja pociecha z radością sięga po książki i domaga się wciąż nowych tytułów. Regularne czytanie daje ogromne korzyści zarówno małym, jak i dużym. Tym cenniejsze będzie więc wspieranie dziecka w jego zainteresowaniach. Z pomocą w czytaniu przyjdą maluchowi zarówno ciekawe książki, jak i… otoczenie!
Jak wspierać dziecko w nauce czytania?
Nauka samodzielnego czytania rozwija się w różnym tempie, ale rozpoczyna się na długo, zanim dziecko samo zacznie składać wyrazy. Żeby ułatwić ten proces, książki powinny być obecne na każdym etapie życia malucha, a wspólna lektura kojarzyć się powinna z przyjemnym i wartościowym czasem. Jak do tego doprowadzić? Wypróbuj nasze sprawdzone sposoby:
- Wyszukuj lektury dostosowane poziomem i tematem do rozwoju i zainteresowań malucha. Skoro też masz swoje pasje i tematy, które zupełnie Cię nie interesują, nie oczekuj niczego innego po swoim dziecku. Na szczęście półki księgarń i bibliotek uginają się od różnorodnych książek, wśród których łatwo znajdziesz coś dla początkujących fanów historii, motoryzacji czy egzotycznych zwierząt.
- Rozmawiajcie o książkach. Co Wam się podobało, a co mniej, dlaczego bohaterowie zachowują się w ten sposób? Lektura to świetny pretekst do rozmów na wiele tematów.
- Dawaj wybór! Nie kieruj się stereotypami ani swoimi oczekiwaniami. Dziecko kształtuje własny gust i może popełniać błędy, bo dzięki temu wciąż uczy się czegoś nowego. Buszujcie razem po księgarniach i bibliotekach. Nie bójcie się nowości.
- Obudź ciekawość. Aby pomóc dziecku w nauce czytania, pokaż mu, jak przydatne są lektury. Wypróbujcie przepis zawarty w książce, ruszcie na poszukiwania inspirowane przygodami bohaterów. Dzięki książkom uczymy się tylu nowych rzeczy! Także o sobie.
- Zaplanuj wyprawę. Wiele książek ułatwi to zadanie. Książeczki o przyrodzie, które pomogą odkryć najbliższe okolice, a może nawet zainspirują do podróży po regionie czy Polsce? Dzięki temu dziecko zauważy relację pomiędzy lekturą a światem. Zaś swoją zdobytą w ten sposób wiedzę może przekazać rówieśnikom.
- Motywuj do czytania ze zrozumieniem. Po przeczytaniu książki w ramach wspólnej zabawy zróbcie kilka ćwiczeń dotyczących jej treści. Spróbujcie stworzyć ilustracje albo komiks, odegrajcie ulubioną scenkę z opowiadania. Twórcze aktywności pobudzą nie tylko zainteresowania, ale także wyobraźnię i zdolności manualne.
Najlepsi pomocnicy w samodzielnym czytaniu
Aby pomóc dziecku w nauce czytania, uważnie dobieraj lektury. Niech będą ekscytującą przygodą i pomogą poszerzyć wiedzę o świecie tego konkretnego, młodego człowieka. To odpowiedzialne zadanie, ale z łatwością znajdziesz pomocników w poszukiwaniach. Na temat tego, jak wybrać najlepsze książki do nauki czytania, możesz więcej poczytać w osobnym artykule, ale czasem warto zdać się na swoją i dziecięcą intuicję. Może gdzieś na półce czeka książka, która zainspiruje wspaniałe chwile w waszym życiu?
Jeśli jednak nie macie teraz czasu na poszukiwania, możecie skorzystać z naszych podpowiedzi. Aby wspomóc naukę czytania w domu, warto sięgnąć po książeczki z serii „Czytam sobie ” wydawnictwa HarperCollins. Wysokość regału z książkami na grzbiecie okładki oraz oznaczenia kolorystyczne pomogą dostosować poziom lektur do potrzeb dziecka. Tylko spójrz – takie elementy znajdziesz na grzbietach książek z serii:
Dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z czytaniem, świetnym prezentem będzie „Goryl u fryzjera”. Barwna książeczka z dużymi obrazkami napisana została prostymi zdaniami – będzie idealna do nauki głoskowania. Opowieść, choć wykorzystuje tylko 23 głoski, jest zrozumiała dla małych czytelników, a historyjka i obrazki na pewno rozbawią każdego malucha.
Dla składających zdania czytelników sprawdzi się „Mały skryba i wielka piramida”. Ciekawe przygody sympatycznych bohaterów zostały tu opisane prostym językiem, ale już z wykorzystaniem rozbudowanych zdań i dialogów. Nie braknie jednak pomocy – tym razem do czytania metodą sylabową – ani pięknych ilustracji.
Na poziomie trzecim świetnym wyborem będzie „Darwin. Opowieść o naszej wielkiej rodzinie”, dzięki której młodemu człowiekowi łatwiej będzie zrozumieć jedno z najważniejszych odkryć dotyczących historii naturalnej. Wciągająca opowieść może zarówno pomóc w nauce czytania, jak i w poszerzeniu wiedzy. Piękne rysunki nie dominują już w książce, ale dopełniają opowieść, pozostawiając miejsce na wyobraźnię i możliwość stworzenia własnych ilustracji.