#przygoda

Wybór książek do nauki czytania to nie lada wyzwanie. Które lektury odpowiednie będą dla dziecka o różnych zainteresowaniach? Jakie tytuły sprawdzą się w nauce czytania ze zrozumieniem, a jakie pomogą ćwiczyć maluchowi głoskowanie? W tej sekcji znajdziesz propozycje książek, dzięki którym nauka czytania będzie dla dzieci nie tylko cenną lekcją, ale przede wszystkim dobrą zabawą. Sięgnij po książki z serii „Czytam sobie” i obserwuj postępy dziecka w nauce czytania.

Wybierz poziom nauki

Zobacz wszystkie książki z serii Czytam sobie

Fafik i kogut

Wakacyjna historia dla dzieci lubiących wesołe opowieści. Trzecia część przygód Nelki i jej psotnego psa Fafika, kontynuacja uwielbianych przez dzieci książek z poziomu 2 serii „Czytam sobie” – „Nelka i piesek Fafik” i „Fafik i futerał”. Tym razem dziewczynka i psiak spędzają upalne lato na mazurskiej wsi. Dzieci jeżdżą na rowerach, budują tamy z kamyków i zbierają jagody na owocowy placek. Tymczasem wychowany w mieście Fafik po raz pierwszy w życiu spotyka kury i broniącego ich koguta, który szybko pokazuje przybyszowi, gdzie jest jego miejsce. Sielskie wakacje opisała i zilustrowała Dorota Łoskot-Cichocka.

Kartofel i Werka Blogerka

Osadzona w baśniowej rzeczywistości książka Joanny Olech porusza ważny, znany współczesnym dzieciom problem. To opowieść o internetowych influencerach i pogoni za lajkami. Historia nieoczywista, w której główne postaci wymykają się bajkowym stereotypom. Urocza, na pierwszy rzut oka, elfinka okazuje się być żądną plotek mącicielką. Olbrzymi, pokryty brodawkami troll nie ma natomiast nic wspólnego z internetowymi trollami. Ma wielkie serce i uczy czytelniczki i czytelników, że nie warto chować urazy. Świetny punkt wyjścia do rozważań na temat etyki i hejtu w sieci. Tekstowi towarzyszą ilustracje wycinanki Joli Richter-Magnuszewskiej.

Marta i zagadka starego lustra

Kto zna przygody Marty opisane w książkach z poziomu 1 „Czytam sobie”, ten doskonale wie, że z jej wujkiem Damazym, ekscentrycznym naukowcem nie sposób się nudzić. Dlaczego więc pewnego dnia wynalazca proponuje dziewczynce wizytę w muzeum starych luster? Czy można sobie wyobrazić nudniejszą wystawę? Nie wszystko jednak jest tym, czym się nam wydaje! Poznajcie szaloną teorię Damazego! „Marta i zagadka starego lustra” Wojciecha Widłaka to książka, która przybliży dzieciom legendę Pana Twardowskiego i historię panowania Zygmunta Starego.

PREMIERA 28 sierpnia 2024 r.

Pożar w fabryce

Czasami głupi żart lub jedna nieodpowiedzialna decyzja mogą doprowadzić do prawdziwej tragedii. Przekonał się o tym Hubert, bohater książki Ewy Nowak „Pożar w fabryce”. Kierowany zazdrością o sukces siostry bliźniaczki chłopiec decyduje się na ryzykowny krok i wchodzi na teren opuszczonej fabryki. Co gorsza zabiera ze sobą młodszych kolegów. Niestety brawura nie popłaca. W końcu wystarczy iskra, by zagrożenie stało się realne. Jak dobrze, że Hubert może liczyć na pomoc rozsądnej siostry, która wie wszystko o pracy strażaków. „Pożar w fabryce” to książka trzymająca w napięciu jak dobry hollywoodzki film! Uczy odpowiedzialności, pokazuje, jak zachować się, gdy grozi nam niebezpieczeństwo, a przede wszystkim, co robić, by uniknąć zagrożenia. To opowiadanie z poziomu 3 serii „Czytam sobie” powinno przeczytać każde dziecko. „Pożar w fabryce” zilustrowała Aleksandra Krzanowska.

PREMIERA 13 marca 2024 r.

Przygoda w Himalajach

Książka dla dzieci zainteresowanych przyrodą, które marzą o byciu naukowcem – tak jak jej bohater, Darek, który bada faunę i florę Himalajów. W trakcie lektury dzieci dowiedzą się jak jaki pomagają turystom i naukowcom w górach, jakie zwierzęta mieszkają w Himalajach i jakiego ekwipunku potrzebują badacze. Jak wyglądają irbisy, argale i tary i ich tropy? Jak nazywają się towarzyskie małpki mieszkające w iglastym lesie? Autorka, Katarzyna Majger puszcza też oko do czytelniczek i czytelników, nawiązując do znanej legendy. Utrzymane w etnicznym klimacie ilustracje to dzieło Aleksandry Fabii.

Statek gagatek

Rejs Gagatkiem to nie lada przygoda. Statek jest kolorowy, kapitan muzykalny, posiłki przepyszne, a pasażerowie jedyni w swoim rodzaju. Nic więc dziwnego, że podróż obfituje w niespodzianki. Czy załodze uda się dotrzeć do Honolulu? Ahoj przygodo! „Statek Gagatek” Rafała Witka to słoneczna opowieść dla tych czytelniczek i czytelników, którzy dopiero uczą się składać słowa. Baloniki i lampki na rufie Gagatka narysowała Jola Richter-Magnuszewska.

PREMIERA 28 sierpnia 2024 r.

Tajemnica zielonej butelki

Wzruszająca opowieść Wojciecha Widłaka. Dziewczynka znajduje na plaży zieloną butelkę, a w niej list w obcym języku. Wiele kilometrów dalej, na drugim brzegu morza chłopiec tęskniący za zaginionym tatą wyciąga z piasku tajemnicze szkiełko. Losy dzieci splatają się, kiedy dziewczynce udaje się rozszyfrować wiadomość wyjętą z butelki. Pełna zwrotów akcji historia ma dwa zaskakujące, podnoszące na duchu zakończenia. Opowieści towarzyszą klimatyczne ilustracje. Do typowych dla książek z poziomu 3 serii czarnobiałych rysunków Ola Krzanowska tym razem dodała szczyptę koloru.

Tramwaj numer 28

Książka dla dzieci o Lizbonie, stolicy Portugalii. Czy wiesz, że to miasto najlepiej zwiedzać tramwajem? Ale nie pierwszym lepszym! Bynajmniej! Ten wyjątkowy pojazd ma żółte, staromodne wagony, charakterystyczne lampy i jeździ wyjątkową trasą. Wyjątkowi bywają również jego pasażerowie i pasażerki – zarówno przyjezdni, jak i osoby mieszkające w Lizbonie. A gdy w kultowym tramwaju spotkają się turysta, dama, nastolatek, muzyk, mały chłopiec i tajemniczy Miguel, przejażdżka stromymi uliczkami staje się prawdziwą przygodą!

PREMIERA 13 marca 2024 r.

Wieliczka, czyli przygoda w kopalni

Planowana szkolna wycieczka do kopalni soli w Wieliczce nie wzbudza entuzjazmu Blaszki i Smartfona. Co ciekawego można zobaczyć pod ziemią w solnych korytarzach? Prawdopodonie nic! Jedyną zaletą wydaje się tak pożądany w upalny dzień chłód, który czeka na zwiedzających w podziemiach… Okazuje się jednak, że dawną kopalnię zamieszkują niesamowite istoty. Wraz z nimi dzieci ruszają na ratunek tajemniczemu zwierzęciu. Przemierzają zamknięte korytarze tocząc nierówną walkę z czasem, który w Wieliczce zdaje się płynąć inaczej… Bo przecież każdemu stworzeniu w potrzebie „tseba pomóc”!

PREMIERA 28 sierpnia 2024 r.