Zastanawiasz się, jak rozwijać inteligencję u dziecka w wieku wczesnoszkolnym? Co robić na co dzień, aby wspierać jego potencjał? Czy poziom inteligencji warunkuje tylko genetyka? Na te i wiele innych nurtujących Cię pytań odpowiadamy w artykule. Przedstawiamy pomysły na stworzenie w Twoim domu atmosfery wspierającej rozwój intelektualny dziecka.
Co wpływa na inteligencję dziecka i kiedy zacząć ją rozwijać?
Kiedyś twierdzono, że inteligencja u dzieci uwarunkowana jest tylko genetycznie. Dziś, dzięki licznym badaniom naukowym, wiemy, że wpływają na nią nie tylko czynniki genetyczne, ale również środowisko domowe, styl rodzicielstwa, edukacja, dostępność zasobów związanych z nauką, odżywianie i opieka zdrowotna. Zatem każdy moment w życiu dziecka ma znaczenie dla jego inteligencji i trzeba wspierać jej rozwój już od pierwszych dni życia. Na początku może wydawać się to prostsze – maluch poznaje różne kształty, słowa, które wypowiadamy, siebie i otaczający go świat.
Jak wspierać rozwój intelektualny dziecka w wieku wczesnoszkolnym? Nie musisz od razu zapisywać pociechy na trzy kursy językowe czy kupować skomplikowanych zestawów edukacyjnych. Wystarczy, że zadbasz o kilka istotnych rzeczy: zabawy angażujące różne zmysły, kreatywne aktywności i szybką naukę czytania. Więcej na ten temat przeczytasz w kolejnym akapicie.
Przeczytaj również: Jak rozwijać zainteresowania dziecka? 10 przydatnych wskazówek
Zadbaj o rozwój intelektualny dziecka na co dzień – 5 pomysłów
Inteligencja dziecka najlepiej rozwija się we wspierającym środowisku domowym nastawionym na rozwój. Oto 5 aktywności, które możesz realizować na co dzień, by wzmacniać potencjał dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
1. Angażuj różne zmysły
Jak rozwijać inteligencję u dziecka w prosty sposób? Postaraj się, aby codzienne zabawy oddziaływały na różne zmysły. Im więcej bodźców mózg otrzyma, tym więcej połączeń nerwowych powstanie. Zadbaj o zabawy, które będą angażować dziecko takżeruchowo – klocki, samochodziki, wszelkie układanki, rzucanie i łapanie piłki – pomysłów jest nieskończenie wiele, to wcale nie takie trudne!
2. Rozmawiaj
Rozmowy na różne tematy pomogą rozwijać inteligencję dziecka na wiele sposobów. Wspierają np. umiejętność koncentracji i słuchania innych. Dyskusje na różne tematy pozwalają też na poszerzanie wiedzy, wymianę doświadczeń, uczą wyrażać swoje zdanie czy opinię.
3. Rysujcie, malujcie, piszcie
Takie kreatywne aktywności wpływają nie tylko na rozwój manualny, ale też umysłowy. Dziecko tworząc swoje dzieło np. na kartce papieru, musi podjąć szereg decyzji – począwszy od tego, co narysuje, przez wybór kolorów i obmyślenie przestrzeni kartki. Uczy się więc planować, przewidywać i urzeczywistniać swoje myśli. W ten właśnie sposób zwiększa także swoją inteligencję.
4. Testujcie różne metody nauki
By skutecznie rozwijać inteligencję dziecka, ważne jest wykorzystywanie w nauce różnych metod podnoszących efektywność uczenia się. Dobrym przykładem jest nauka tworzenia notatek według map myśli. Ten sposób zapisywania informacji wymusza współpracę obu półkul mózgowych, co daje lepsze efekty.
5. Pielęgnuj nastawienie na rozwój
Chwal dziecko za jego wysiłki, a nie efekt i pozwól mu popełniać błędy. Dzięki temu z łatwością będzie podejmować różne wyzwania, co również przyczyni się do rozwoju inteligencji.
Sprawdź także: Nigdy się nie poddawaj, czyli jak ćwiczyć wytrwałość u dziecka?
Inteligencja dziecka a książki
Z badań przeprowadzonych przez profesorów Cunninghama i Stanovicha wynika, że wpływ na rozwój inteligencji u dzieci ma też wczesna nauka czytania. Uczniowie, którzy szybciej ją rozpoczęli, z wiekiem czytali więcej i częściej, a to wpłynęło na ich słownictwo, wiedzę ogólną, płynność mówienia i ortografię. Zatem aby rozwijać inteligencję u dziecka, podsuwaj mu książki z serii „Czytam sobie” HarperCollins, z którymi błyskawicznie rozwinie czytelnicze umiejętności.
Pamiętaj też, że te lektury wpływają pozytywnie na wyobraźnię, objaśniają świat, poprawiają koncentrację i ćwiczą pamięć. Uczą też krytycznego myślenia – przykładowo książka dla starszych dzieci „Kolumb. Całkiem inna historia” pokazuje historię słynnego żeglarza z innej strony – czytelnik musi sam ocenić, czy Kolumb rzeczywiście był bohaterem.
Natomiast „Wyprawa Kon-Tiki”, utrzymana w reporterskim stylu, sprawdzi, czy w dziecku drzemie duch podróżnika i historyka. Kolejna publikacja „Edison. O wielkim wynalazcy” opowie nie tylko historię wielkich wynalazków i zafascynuje nauką, ale też pokaże dziecku, że w życiu trzeba ciężko pracować i nie zrażać się niepowodzeniami.
Zainspiruj się: Jak podtrzymać w dzieciach głód wiedzy i pasję nauki?
Małym odkrywcom, których fascynuje obserwacja nieba, podrzuć dwie pozycje z serii „Czytam sobie”: młodszym – „Planety pana Mikołaja. O wielkim astronomie” z poziomu 1, starszym – „Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc” z poziomu 3.
Pomysł na dodatkową aktywność: W książce „Planety pana Mikołaja” kopernikowskie obserwacje zaczynają się od jajka. Zaproponuj eksperyment z jego użyciem, np. zachęć dziecko, by sprawdziło, które jajko (gotowane czy surowe) kręci się szybciej i dłużej.
Przedstawiliśmy Ci kilka pomysłów na to, jak rozwijać inteligencję u dziecka na co dzień. Pamiętaj jednak, by nie organizować zbyt wielu aktywności. Wszak nuda czasem najlepiej stymuluje mózg: pozytywnie wpływa na kreatywność oraz rozwój intelektualny dziecka.
Źródła:
How To Improve Your Child’s IQ
S.A.M e-book: How To Raise An Intelligent Child
B.Boral, „Podstawy skutecznego tworzenia map myśli”, Kreda Nr 3/2023, s.76-78.