Opracuj razem z dzieckiem wakacyjny planer i w luźnej atmosferze kształtujcie umiejętności wyznaczania celów. W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto uczyć dobrej organizacji od najmłodszych lat i podsuwamy pomysły na planer wakacyjny dla dzieci. A wszystko to na podstawie książek z serii „Czytam sobie” wydawnictwa HarperCollins.
Wakacyjny planer jako nauka wyznaczania celów
Czy stworzenie wakacyjnego planera może ułatwić dziecku naukę w szkole podstawowej? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Zastanawiasz się, jak to możliwe? Twoja pociecha będziecie w nim określać m.in.:
- cele (miejsca) wyjazdu,
- najlepszy termin na odwiedzenie danego miejsca,
- atrakcje do zobaczenia,
- powody, dla których wybieracie właśnie ten kierunek.
Dzięki temu pokażesz dziecku, że umiejętność planowania jest bardzo przydatna, nie tylko podczas wakacji, lecz w każdym aspekcie życia. Zadania rozpisane krok po kroku pomagają osiągnąć cele (zobaczyć wymarzone miejsca), oszczędzać czas (np. dzięki wcześniejszemu zakupowi biletów), uniknąć stresu (związanego z dotarciem do jakiejś atrakcji, kiedy jest już zamknięta).
Eksperci podkreślają, że uczniowie, którzy potrafią planować:
- mają lepszą koncentrację, bo postrzegają duże projekty jako wykonalne – można je rozbić na mniejsze zadania i realizować systematycznie;
- są mniej spięci, bo zapisanie celów i sposobów ich osiągania łagodzi stres oraz pomaga mózgowi lepiej zapamiętać;
- nie odwlekają zadań, bo wiedzą, jak je realizować krok po kroku.
Przekonaj dziecko, że umiejętność planowania przydaje się też w codziennych sytuacjach. Dzięki niej nie zapomni o zabraniu butelki wody w upalny dzień oraz będzie pamiętać o nakarmieniu domowego zwierzaka.
Pomysł na dodatkową aktywność: Twoje dziecko marzy o zwierzaku? Dodajcie zgłębianie tego tematu do planów na wakacje. Na dobry początek zachęć je do samodzielnego przeczytania książki „Nelka i piesek Fafik”. Następnie wspólnie wypiszcie, co trzeba zaplanować, by pies miał odpowiednią opiekę na co dzień.
3 pomysły na planer wakacyjny dla dzieci
Jak zaplanować wakacje z dziećmi? Dobrze sprawdzą się różnorodne graficzne metody, które, jak potwierdzają badania, pomagają nam wszystkim efektywniej wykorzystywać funkcje wykonawcze i umiejętności planowania.
1. Kolaż z wakacyjnymi planami
Tytułowa bohaterka książki „Wakacje Adelki” ma za zadanie zrobić do szkoły wyklejankę pt. „Moje plany na wakacje”. Czego będzie potrzebować do jej zrobienia? Jak wykonać kolaż krok po kroku? Dlaczego dziewczynka na koniec musi nieco zmienić swoją pracę? Tego Twoje dziecko dowie się w trakcie lektury. To inspirująca książka dla początkujących czytelników.
Sprawdź również: Ciekawe pomysły na wakacyjne zabawy dla dziecięcej grupy przyjaciół
2. Wakacyjny lapbook
Lapbook to rodzaj kreatywnej teczki, w której zbieramy informacje na wybrany temat. W jego wnętrze wkleja się naklejki, koperty, kieszonki, czyli papierowe elementy do atrakcyjnego zaprezentowania różnych treści. W formie lapbooka można wykonać wakacyjny planer, który zawierać będzie pomysły na aktywności w domu, miejsce na pamiętnik przygód, listę osób do odwiedzenia czy nowe smaki lodów do wypróbowania.
Pomysł na dodatkową aktywność: Twoje dziecko marzy o podróży do Stanów Zjednoczonych? Nawet jeśli to marzenie nie spełni się jeszcze w tym roku, bo plany na wakacje macie zupełnie inne, już teraz może zdobywać wiedzę na temat tego kraju. Wszak podróże kształcą… wykształconych. Na dobry początek zaproponuj dziecku książkę do samodzielnego czytania pt. „Wakacje w Waszyngtonie. Historia Abrahama Lincolna”. Po lekturze porozmawiajcie o historii Stanów Zjednoczonych i przygotujecie lapbooka na ten temat.
3. Planer wakacyjny dla dzieci w formie mapy
Jak zaplanować wakacje z dzieckiem? Dobrym sposobem jest przeanalizowanie odbytych już wycieczek i zastanowienie się, do których miejsc warto wrócić oraz jakie nowe miejsca chcecie wspólnie odwiedzić. W tym celu wydrukujcie zdjęcia z poprzednich wakacji i wklejcie je na dużą mapę (Polski, Europy lub świata). Dzięki temu zyskacie też element dekoracyjny, który może ozdobić ścianę w pokoju dziecka.
Ponadto planer wakacyjny dla dzieci możecie zrobić też w formie pamiętnika z wakacji, mapy z pinezkami, rysunku lub listy kontrolnej (checklisty) z wypisanymi atrakcjami i miejscami, które warto odwiedzić.
Jakie plany na wakacje ująć w planerze?
Wakacyjny planer może dotyczyć różnych sposobów na spędzanie wakacji. Poniżej podpowiadamy, jakie kategorie możecie w nim umieścić.
1. Nad morzem
Wakacje nad polskim morzem to nie tylko leżenie na plaży i słone kąpiele. Pomyślcie, co chcielibyście zwiedzić w okolicy i uwzględnijcie to w planerze.
Pomysł na dodatkową aktywność: Do oswajania dziecka z różnymi miejscami doskonale nadają się książki. Przed odwiedzeniem helskiego fokarium, przeczytajcie opowieść z serii „Czytam sobie” pt. „Figle w fokarium. O fokach z Helu”. Z książki Twoja pociecha dowie się, jak wygląda helskie fokarium i jak na co dzień wygląda opieka nad fokami.
2. W górach
Jak zaplanować wakacje w górach? Po pierwsze zanotujcie szczyty, które chcecie zdobyć oraz określcie trasy dotarcia do nich. Po drugie zróbcie listę niezbędnych rzeczy, które trzeba spakować do plecaka na każdą wędrówkę. Na koniec zapiszcie zasady bezpieczeństwa w górach.
3. Na wsi
Twoje dziecko część wakacji spędzi na wsi i boi się, że będzie nudno? Podsuń mu książkę „Fafik i kogut”, w której znajdzie moc inspiracji na letnie aktywności na świeżym powietrzu. To trzecia część kultowej serii o przygodach Nelki i jej psotnego psa.
Przeczytaj także: Jak zachęcić dziecko do czytania w wakacje? Porady i propozycje książkowe
4. W okolicy
Jak zaplanować wakacje, jeśli nigdzie nie wyjeżdżacie na dłużej? Zachęć dziecko, by znalazło trzy ciekawe miejsca w swojej okolicy i wpisało je do wakacyjnego planera. Może to być jezioro z kąpieliskiem, zamek lub wieża widokowa. Takie wycieczki mogą być równie ciekawe, jak egzotyczne wyprawy – wystarczy tylko trochę wyobraźni!
Przekonują się o tym bohaterowie książki „Na tropie potwora z Loch Ness”, którzy lipiec spędzają w domu, ale się nie nudzą. Biegają boso po trawie, grają w gry, pływają w jeziorze i organizują dalekie wyprawy z plecakami. Podczas jednej z nich próbują rozwiązać tajemnicę tytułowego potwora. Czy uda im się wytropić niebezpieczne monstrum?
Plany na wakacje mogą być różne, ale wszystkie aktywności warto przemyśleć i zapisać. Dzięki temu Twoje dziecko w prosty sposób nauczy się określać cele oraz sposoby ich realizacji. A przez to z pewnością nie będzie się nudziło w wakacje.
————-
Źródła:
Teaching Children Planning Skills and Habits